Diagnostyka

Czy botoks jest szkodliwy

Spis treści

Toksyna botulinowa zwana jadem kiełbasianym oraz botoksem nie tylko jest szeroko stosowana w medycynie estetycznej, ale także zrewolucjonizowała leczenie spastyczności i jest obecnie podawana na całym świecie. Czy botoks jest szkodliwy dla zdrowia? Spróbujmy odpowiedzieć na te oraz inne pytania.

Co to jest botoks

Botoks to białkowa neurotoksyna, wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum. Stosuje się ją w leczeniu różnych schorzeń neurologicznych, medycznych i kosmetycznych. Składa się z 7 rodzajów neurotoksyn, jednak klinicznie stosuje się tylko toksyny A i B.

Rodzaje toksyn botoksu

BoNT A jest stosowany w kilku schorzeniach z zakresu medycyny, szczególnie w dermatologii, w celach kosmetycznych. Może być stosowany jako kuracja zmniejszająca widoczność zmarszczek w górnej części twarzy, unosząca brwi oraz lecząca problemy takie jak nadmierne pocenie się, liszaj prosty, wyprysk dyshidrotyczny i trądzik pospolity.

BoNT B stosowano w leczeniu nadmiernej sztywności mięśni, spastyczności i dystonii. Może być również wykorzystany w leczeniu różnych rodzajów bólu neuropatycznego. Ostatnie badania naukowe wykazały, że BoNT jest skuteczny w leczeniu bólu neuropatycznego, takiego jak neuralgia popółpaścowa, nerwoból nerwu trójdzielnego i nerwoból obwodowy.

Jak działa botoks

Botoks działa poprzez blokowanie uwalniania acetylocholiny z pęcherzyków presynaptycznych na poziomie połączeń nerwowo-mięśniowych, co powoduje paraliż miejscowych mięśni, który zwykle występuje od 24 godzin do dwóch tygodni po wstrzyknięciu botoksu.

Gdzie się podaje botoks

Botoks jest głównie podawany w mięśnie twarzy m.in. pod oczami, górna część twarzy (lwia zmarszczka, czoło), górna powieka, mięsień bródkowy, z boku nosa, wokół ust. W celu leczenie nadpotliwość BoNT jest wstrzykiwany w obrębie dłoni, stóp, czoła, głowy.

Botoks - efekty

  • Redukcja zmarszczek

Pierwsze efekty botoksu najczęściej widać po 3-4 dniach. Jednak na finalne wygładzenie czeka się do 14 dni od zabiegu. Toksyna może się utrzymywać 4-6 miesięcy, natomiast po kolejnym wstrzyknięciu trwałość preparatu się wydłuży. Po zabiegu skóra nie będzie się marszczyć tak samo jak wcześniej, jednak będzie gładsza, nabierze młodszego wyglądu, a rysy twarzy się nie zmienią.

  • Leczenie nadpotliwości

Nawet jeden zabieg może zahamować nadmierne pocenie w 70-80%. Finalny efekt widoczny jest po około 2 tygodniach i trwa około 6-12 miesięcy.

Skutki uboczne botoksu

Najczęstszymi krótko trwającymi powikłaniami po wstrzyknięciu jadu kiełbasianego są obrzęki, zaczerwienia oraz siniaki. Natomiast zdarza się, że może pojawić się osłabienie mięśni, zez, opadnięcie mięśni brwi, powiek oraz ból głowy po botoksie. Jeżeli skutki uboczne nie miną do kilku tygodni należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Czy botoks jest szkodliwy

Botoks na twarz, dłonie, stopy, głowę, który jest umiejętnie podany, w odpowiedniej dawcę jest w pełni bezpieczny. Doświadczony lekarz dobiera precyzją dawkę BoNT do potrzeb pacjenta, przez co nie dochodzi do zaburzeń mimiki czy zatrucia. Jednak nie możemy zapominać o tym, że botoks w zbyt dużej dawce jest silnie trujący. BoNT może spowodować porażenie skurczu mięśni poprzez zaburzenia wydzielania acetylocholiny. Wybierając się na taki zabieg należy udać się do sprawdzonego gabinetu lekarskiego.

Botoks - czy warto go stosować

  1. Głównym plusem wstrzyknięcia botoksu w twarz jest zmniejszenie widoczności nawet najgłębszych zmarszczek, co z pewnością odejmie nam kilka lat.
  2. Jest mało inwazyjnym oraz nie aż tak drogim zabiegiem w porównaniu do operacji plastycznej.
  3. Zabieg jest dosyć szybki (zwykle 15-30 minut).
  4. Po zabiegu dawne zmarszczki nie utrwalają się.
  5. Jedynie leczenie nadpotliwości botoksem wymaga znieczulenia.
  6. Efekty botoksu nie są trwałe.
  7. BoNT nie powoduje uzależnienia skóry.
  8. Znacznie zmniejsza nadmierne pocenie.
  9. Brak długotrwałej rekonwalescencji po zabiegu.
  10. Bezpieczny botoks nie jest szkodliwy.
  11. Botoks pomaga w nawracających migrenach.

Botoks w ustach

Botoksu nie wstrzykuje się w usta w celu ich powiększenia, ponieważ najzwyczajniej w świecie do tego nie służy. Wstrzyknięta toksyna botulinowa sprawiłaby jedynie odrętwienie warg. Można ją podać w okolice ust m.in w przypadku opadających kącików. Do powiększenia może służyć substancja wypełniająca jaką jest kwas hialuronowy.

Jak pozbyć się botoksu

Nie ma bezpośredniego sposobu, aby pozbyć się toksyny botulinowej. Jednak możesz szybciej ją unieczynnić poprzez zabieg falami radiowymi, pobyty w saunie oraz opalanie. Powyższe rady powinny być zrobione jak najprędzej po zabiegu, najlepiej do 14 dni.

Botoks a kwas hialuronowy

Obie substancje są bardzo często wykorzystywane w medycynie estetycznej, jednak różnią się od siebie działaniem.

  1. Przede wszystkim botoks nie jest wypełniaczem, służy jedynie do osłabienia mięśni twarzy, natomiast kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki i może zostać w skórze aż do roku czasu.
  2. Kwas jest także chętnie używany w celu powiększenia ust czy korekty nosa.
  3. Wybór między dwoma substancjami w głównej mierze zależy od problemu z którym się borykasz.
  4. Do zmarszczek mimicznych wybierz botoks.
  5. Do bruzd nosowo-wargowych, lini marionetek, powiększenia ust wybierz kwas hialuronowy.
  6. W odróżnieniu od botoksu niewłaściwie dobrany wypełniacz można rozpuścić.