25 Sierpień 2023 | Choroby | Choroby skóry

Co na oparzenia słoneczne? Najlepsze sposoby

Spis treści

Rosnące temperatury związane ze zmianą klimatu mogą wpływać na zwiększone narażenie na promieniowanie UV, a co za tym idzie – oparzenia skóry. Jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi? Poznaj najlepsze sposoby.

Co to jest oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne jest uszkodzeniem skóry, które powstaje przez nadmierną ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe, czyli innymi słowy – po dłuższym czasie przebywania na słońcu. Najbardziej narażone na oparzenia słoneczne są osoby o jasnej karnacji, u których takie zmiany mogą pojawić się nawet po 15 minutach od nieostrożnej ekspozycji na słońce.

Oparzenia słoneczne – objawy

Oparzenia słoneczne najczęściej uwidaczniają się w postaci zaczerwionej, podrażnionej lub wysuszonej skóry po upływie 4-6 godzin od ekspozycji na słońce. Często występują także obrzęk, pęcherze oraz swędzenie. W przypadku cięższych oparzeń słonecznych mogą pojawić się ogólne objawy takie jak gorączka, dreszcze, ból głowy, nudności czy wymioty.

Oparzenie słoneczne 1 stopnia

Oparzenie słoneczne 1 stopnia obejmuje tylko powierzchniowe warstwy naskórka. Charakteryzuje się mocnym zaczerwienieniem, obrzmieniem, uczuciem pieczenia oraz bolesnością skóry. W ciągu kilku dni skóra zaczyna się złuszczać i schodzić tzw. płatami. Takie zmiany zwykle goją się bez powikłań i nie pozostawiają po sobie żadnych blizn.

Oparzenie słoneczne 2 stopnia

Oparzenia 2 stopnia obejmują nie tylko naskórek, ale także warstwy skóry właściwej. W zależności od głębokości oparzenia możemy wyróżnić stopień 2A oraz 2B.

W oparzeniach stopnia 2A dochodzi do zniszczenia powierzchownej warstwy skóry właściwej. Zwykle rany są czerwone i bardzo bolesne. Pojawią się także pęcherze wypełnione płynem tkankowym, które mogą utrzymywać się nawet do 20 dni. Takie urazy oparzeniowe goją się o wiele wolniej i mogą pozostawiać niewielkie przebarwienia, a czasem blizny.

W przypadku oparzenia stopnia 2B ulegają zniszczeniu głębsze warstwy skóry właściwej, przez co obserwuje się powierzchowną martwicę naskórkowo-skórną. W tym typie urazu oparzeniowego zmiany skórne są bardzo bolesne, szare, ceglaste, pozbawione pęcherzy, a także bywają czarne. Takie rany goją się wolno i pozostawiają po sobie blizny przerostowe.

Oparzenia słoneczne 2 stopnia – jak leczyć?

  • W przypadku takiego oparzenia jak najszybciej powinno się schłodzić ranę letnią wodą.
  • Objawy oparzenie słonecznego 2 stopnia mogą być niebezpieczne, dlatego powinniśmy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie i preparaty przyspieszające gojenie ran. Zwykle taka terapia trwa ok. 4-6 tygodni. Przy bardzo poważnych oparzeniach zastosowanie znajduje opatrunek z solą srebrową sulfadiazyny, sulfatiazolu lub z bacytracyną.
  • W przypadku wystąpienia tzw. zatrucia słonecznego pomogą leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
  • Bardzo ważne, aby nie przebijać bąbli. Spowolni to jedynie czas gojenia się rany.
  • Zmiany skórne można smarować gotowymi kremami zawierające d-pantenol, alantoinę czy aloes.
  • Możesz także wykonać domowe okłady z aloesu lub odpowiednich ziół.
  • Unikaj preparatów natłuszczających.
  • W tym czasie musisz bezwzględnie unikać ekspozycji na słońce, a potem korzystać z niego bardzo ostrożnie.

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

  • Jak tylko zauważysz, że skóra piecze i robi się czerwona, jak najszybciej zejdź ze słońca.
  • Chłódź oparzenie słoneczne letnią wodą przez kilka minut.
  • Umyj delikatnie ciało łagodnym środkiem myjącym i od razu nałóż preparat łagodzący do stosowania po opalaniu np. z dodatkiem alantoiny, panthenolu, aloesu. Możesz też delikatnie spryskać skórę wodą termalną.
  • Nie odrywaj płatów schodzącej skóry, bo na ciele zostaną widoczne ślady.
  • Stosuj na co dzień balsamy nawilżające i regenerujące, ponieważ świeżo odsłonięta skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na przesuszenie.
  • Unikaj palenia papierosów i spożywania alkoholu.
  • Na objawy tzw. zatrucia słonecznego pomogą leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
  • Pij jak najwięcej wody, aby pomóc organizmowi schłodzić się od środka. Możesz też robić sobie zimne kompresy.
  • Noś luźne ubrania, które nie podrażniają skóry.
  • Unikaj wystawiania poparzonej wcześniej skóry na słońce – smaruj ją kremami z wysokimi filtrami, a najlepiej chroń też ubraniami i siedź w cieniu przez resztę wakacji.

Czym smarować oparzenia słoneczne?

Podstawą pielęgnacji zaczerwionej i wysuszonej skóry jest nawilżenie. Ukojenie powinno przynieść nakładanie na rany grubszej warstwy kremu nawilżającego o lekkiej konsystencji. Zaleca się smarowanie zmian 4-5 razy dziennie.

Kremy na oparzenia słoneczne

  • Bardzo powszechnym kremem na oparzenia jest Panthenol. Występuje on także w innych formach m.in. jako pianka. Dzięki swojej lekkiej konsystencji i obecności d-pantenolu pozwala na szybszą regenerację uszkodzonego naskórka. Oprócz swoich nawilżających właściwości krem zapobiega tworzeniu się kolejnych podrażnień, redukuje objawy stanu zapalnego oraz zmniejsza bolesność w miejscu oparzenia.
  • Kolejnym nawilżającym preparatem jest Alantan, który zawiera nie tylko d-pantenol, ale także alantoinę. Substancja ta działa złuszczająco oraz osłaniająco na skórę, poprawia jej nawilżenie oraz wspomaga leczenie ran przez pobudzanie wzrostu nowej tkanki.

Co jest dobre na oparzenia słoneczne?

Oprócz d-pantenolu, alantoiny i aloesu istnieje kilka substancji leczniczych, które mogą pomóc w łagodzeniu oparzeń słonecznych.

  1. Mentol – powoduje miejscowe chłodzenie, zmniejsza uczucie miejscowego „rozgrzania”, szybciej wycisza stan zapalny, wspomaga regenerację tkanek,
  2. Wyciąg z eukaliptusa – ma podobne działanie do mentolu,
  3. Hydrokortyzon – hamuje procesy zapalne, wspomaga leczenie ran, zmniejsza obrzęk i zaczerwienie skóry.

Domowe sposoby na oparzenia

  • W przypadku oparzenia jak najszybciej powinno się schłodzić skórę chłodną wodą. Woda nie tylko złagodzi ból i przyniesie ukojenie, ale także zredukuje rozprzestrzenianie się rany.
  • Dobrym sposobem na objawy oparzeń słonecznych jest wykonanie opatrunku z użyciem odpowiednich ziół. Zmianę skórną złagodzi napar z dziurawca zwyczajnego, rumianku, czarnego bzu, żywokostu lub nagietka. Wymienione zioła posiadają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, dzięki czemu wspomogą efekt oczyszczania rany. Wykonanie takiego okładu jest bardzo proste. Wystarczy zaparzyć zioła, poczekać aż ostygną, a następnie zamoczyć gazę w naszym wywarze i przyłożyć w miejsce zmiany skórnej. Opatrunek można nakładać na skórę nawet kilka razy dziennie.
  • Objawy najskuteczniej zredukuje kompres ze świeżego liścia aloesu. Co więcej, zniesie on uczucie miejscowego rozgrzania skóry, zmniejszy zaczerwienienie, jak i przyczyni się regeneracji uszkodzonego naskórka. W celu wykonania opatrunku wystarczy wycisnąć sok z aloesu na gazę i przyłożyć na poparzone miejsce. Okład powinniśmy trzymać około 2 godziny, a następnie w razie konieczności wykonać nowy.
  • Na oparzenia mogą pomóc także okłady z kefiru, maślanki, jogurtu, ogórka czy miodu.