11 Sierpień 2023 | Diagnostyka

Alergia na kota – objawy, zapobieganie

Spis treści

Uczulenie na kota jest jedną z powszechnie spotkanych przyczyn astmy alergicznej. Istnieje błędne przekonanie, że powoduje je sierść, naskórek czy mocz zwierzęcia. Co tak naprawdę stoi za alergią na kota? Przekonajmy się.

Co powoduje alergię na kota?

Alergii na kota nie powoduje sierść, naskórek czy mocz zwierzęcia. W rzeczywistości stoi za nią białko Fel D1, znajdujące się w ślinie kota oraz w wydzielinie z gruczołów łojowych. Kiedy kot się myje, pozostawia resztki wyschniętej śliny na futrze, a to właśnie w niej zawarte są alergeny. Zwierzak roznosi je po całym domu wraz z wypadającą sierścią.

Problemy oddechowe u alergików może też powodować tzw. łupież zwierzęcy, czyli bardzo małe cząsteczki złuszczonego naskórka. Ich wielkość sprawia, że długo unoszą się w powietrzu, zanim osiądą na powierzchni, przez co łatwiej przedostają się do dróg oddechowych.

Alergia na koty – objawy

Objawy uczulenia na kota często mogą być mylone ze zwykłym przeziębieniem. Najczęściej alergikom doskwierają:

  • katar
  • kichanie
  • łzawienie z oczu
  • zaczerwienienie spojówek
  • świąd
  • wysypka na skórze
  • trudności w oddychaniu
  • swędzenie twarzy i rąk
  • napadowy kaszel
  • uczucie braku oddechu
  • świszczący oddech.

Alergia na kota może być przyczyną wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi poważne zagrożenia dla życia. Pod żadnym pozorem nie można jej ignorować, nawet jeśli początkowe objawy wydają się niegroźne. Do takich reakcji nie musi dochodzić po bezpośrednim kontakcie z kotem. Objawy uczulenia mogą pojawić się również w miejscu, w którym wcześniej znajdował się zwierzak. Warto zaznaczyć, że nagła alergia na kota jest możliwa, ponieważ może rozwinąć się w dowolnym momencie życia człowieka.

Alergia na kota – objawy skórne

Bardzo często alergia na kota manifestuje się w postaci wysypki skórnej. Może przybierać ona postać pokrzywki, bąbla pokrzywkowego, świądu czy rumienia.

Alergia na koty – po jakim czasie się zaczyna?

Pojawienie się pierwszych objawów alergii na kota jest bardzo indywidualną sprawą. Zwykle występują one od 15 minut do 6 godzin po kontakcie z alergenem. Bardzo rzadko objawy pojawią się w późniejszym czasie.

Alergia na kota – co robić?

  • Jeżeli podejrzewamy u siebie alergię na kota, powinniśmy zgłosić się do lekarza alergologa, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu i wyników badań może postawić diagnozę. Test na alergię na koty polega na oznaczeniu stężenia swoistego IgE w surowicy krwi (podwyższone świadczy o alergii) lub punktowych testach skórnych z użyciem odpowiednich ekstraktów (wynik dodatni potwierdza uczulenie).
  • Można również samemu kupić domowy test na alergię na kota (Diather Imutest Alergia Kot), który również wykrywa swoiste przeciwciała klasy IgE. Przeprowadzeniu testu jest bardzo proste i polega na pobraniu krwi z opuszka palca, a następnie umieszczeniu jej na kasetkę. Wynik uzyskiwany jest w ciągu 15 minut od wykonania testu.
  • Aktualnie najnowocześniejszą metodą pozwalającą wykryć alergię jest diagnostyka molekularna, czyli oparta o komponenty alergenowe. Ma ona tą przewagę nad poprzednimi testami, ponieważ pozwala potwierdzić uczulenie na konkretny antygen. Taka metoda umożliwia wdrożenie indywidualnego leczenia u pacjenta.

Czy alergia na kota może minąć?

Dolegliwości alergii mogą ustąpić jedynie po eliminacji kontaktu z alergenem lub w wyniku przeprowadzenia odczulania. Jednak trzeba brać pod uwagę, że nie zawsze da się zupełnie pozbyć alergii, a zwykle udaje się jedynie zmniejszyć niektóre jej objawy.

Jak pozbyć się alergii na kota?

Aktualnie jest dostępnych wiele leków, które pozwalają na pozbycie się trapiących objawów. Są to preparaty dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę. Po te drugie należy się zatem zgłosić do lekarza alergologa. Jeśli żadne lekarstwa nie przyniosą oczekiwanych skutków, możliwe będzie także długoterminowe odczulanie. Polega ono na podawaniu odpowiedniego preparatu przez około 2-3 lata, tak aby organizm trwale uodpornił się na dany alergen.

Leki na alergię na kota bez recepty

Najbardziej skuteczną farmakoterapią na alergię spowodowaną kontaktem z kotem są leki przeciwhistaminowe oraz leki zmniejszające katar. Bez recepty dostępny jest lek cetyryzyna w dawce 10 mg oraz steryd w kremie Hydrokortyzon 0,5% lub 1%, który można zastosować miejscowo na swędzące miejsca. Z kolei przy męczącym katarze skuteczne są tabletki lub krople do nosa zawierające pseudoefedrynę.