14 Listopad 2023 | Choroby | Choroby skóry

Jak pozbyć się opryszczki? Wszystko, co musisz wiedzieć

Opryszczka jest częstą chorobą warg wywoływaną przez wirusa opryszczki pospolitej (HSV), który występuje na całym świecie. Irytująca infekcja wirusowa manifestuje się bolesnym wykwitem pęcherzykowym, tworzącym nieestetyczne strupki. Nie istnieje żadne sprawdzone lekarstwo na opryszczkę, a choroba często lubi wracać. Jak szybko pozbyć się opryszczki?

Spis treści

Jak dochodzi do zakażenia opryszczką?

Początkowe zakażenie wirusem następuje w wyniku bezpośredniego kontaktu błon śluzowych, otartej skóry warg, jamy ustnej ze śliną lub innymi wydzielinami osoby z pierwotnym bądź nawracającym zakażeniem. Opryszczka zwykle pojawia się we wczesnym dzieciństwie, często bezobjawowo, ale może również objawiać się opryszczkowym zapaleniem dziąseł i jamy ustnej, które charakteryzuje się występowaniem pęcherzyków w jamie ustnej i wokół ust (drobne pęcherze) oraz wrzodów.

Objawy opryszczki

  • U 60% osób opryszczkę poprzedzają objawy ostrzegawcze, zwane „objawami prodromalnymi”; są to uczucie bólu, pieczenia, swędzenia lub mrowienia w miejscu późniejszego rozwoju pęcherzyków. Ból głowy może również wystąpić w fazie prodromalnej.
  • W ciągu 24 godzin od wystąpienia prodromu pojawiają się liczne zgrupowane pęcherzyki, które następnie rozrastają się, aż w końcu utworzą skorupę. Takie strupy łatwo krwawią, tworząc pod wpływem zaschniętej krwi nieestetyczne, czarniawe strupy, które mogą ponownie krwawić przy rozciąganiu skóry, np. podczas uśmiechania się.
  • Opryszczka na wardze może powodować ból i przysporzyć dyskomfortu jako kosmetyczny defekt, szczególnie przed ważną uroczystością czy spotkaniem, kiedy chcemy wyglądać nienagannie.

Ile trwa opryszczka?

Opryszczka na wardze zwykle goi się bez pozostawienia blizn w ciągu 5 do 15 dni. Można przyśpieszyć ten proces, stosując odpowiednie leczenie.

Co na opryszczkę? Najlepsze sposoby

Jak dotąd nie ma sprawdzonego sposobu na całkowite wyeliminowanie wirusa HSV z organizmu. Po zakażeniu pierwotnym wirus pozostaje w komórkach nerwowych w stanie utajenia i może powodować nawroty choroby. Aktualnie stosuje się doustne leki przeciwwirusowe oraz miejscowe leki przeciwwirusowe w celu zahamowania namnażania wirusa.

Lek na opryszczkę

Jednym ze sposobów leczenia opryszczki jest stosowanie doustnych leków przeciwirusowych zawierających m.in. acyklowir. Ta substancja czynna hamuje procesy replikacji wirusów wewnątrz zakażonych komórek, co powoduje szybsze pozbycie się opryszczki. Tabletki na opryszczkę znajdziemy bez recepty w aptece.

Maść na opryszczkę

Najpopularniejszym sposobem pozbycia się opryszczki jest stosowanie miejscowej maści z acyklowirem. Częstotliwość aplikacji leku wynosi pięć razy dziennie (w odstępie czterech godzin, z wyjątkiem snu). Taką maść, podobnie jak tabletki z acyklowirem, możemy zakupić bez recepty w aptece.

Niektórzy polecają także maść cynkową na opryszczkę, aczkolwiek badania sugerują, że nie jest aż tak skuteczna jak maść z acyklowirem.

Plastry na opryszczkę

W celu zmniejszenia nasilających się objawów opryszczki można skorzystać z plastrów ochronnych. Dzięki warstwie żelu przyczyniają się do szybszego gojenia się oraz zapobiegają przed tworzeniem się strupów. Plastry stanowią również barierę ochronną, która zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak brud czy bakterie.

Co na opryszczkę w ciąży?

Opryszczka u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego konieczne jest jej leczenie. Infekcja wirusowa powinna być leczona doustnymi lekami przeciwwirusowymi, ponieważ same maści nie uchronią płodu przed zakażeniem. Bardzo ważne jest, aby farmakoterapia była konsultowana z lekarzem w celu podjęcia właściwego leczenia.

Co na opryszczkę u dziecka?

Leczenie opryszczki u dziecka przebiega podobnie jak u dorosłych.

Filtry przeciwsłoneczne na opryszczkę

Biorąc pod uwagę fakt, że światło ultrafioletowe powoduje nawroty opryszczki, filtry przeciwsłoneczne powinny zapobiegać jej nawrotom. Skuteczność fotoprotekcji zależy od odpowiedniego stosowania filtrów przeciwsłonecznych np. od częstotliwości ponownej aplikacji po jedzeniu i piciu.