Choroby | Choroby układu oddechowego

Zapalenie oskrzeli - objawy, przyczyny, leczenie

Spis treści

Zapalenie oskrzeli jest powszechnie spotykaną chorobą układu oddechowego nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Według lekarzy jest najczęściej diagnozowaną chorobą u pacjentów, którzy zgłaszają ostry kaszel. Nieleczone zapalenie może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań m.in. rozdęcia płuc, które objawia się dusznością, zadyszką oraz kaszlem. Zapalenie oskrzeli: objawy, leczenie i przyczyny choroby - doradzamy.

Rodzaje zapalenia oskrzeli

  • Najczęściej mamy do czynienia z ostrym zapaleniem oskrzeli. Zazwyczaj jest wywoływane przez wirusy oddechowe.
  • Podostre zapalenie jest spowodowane nadreaktywnością oskrzeli po przebytych chorobach zakaźnych np. krztusiec
  • Skutkiem działania toksycznych czynników (głownie papierosów) jest przewlekłe zapalenie oskrzeli. Może również występować przez szkodliwe warunki pracy oraz zanieczyszczone powietrze.

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Najpowszechniejszymi przyczynami zapalenia oskrzeli są wirusy oddechowe np. Grypy A i B, paragrypy, RSV, koronawirusy, adenowirusy, rynowirusy). Rzadziej spotykane są zapalenia wywołane przez bakterie (około 10%).

Zapalenie oskrzeli - objawy u dorosłych

Do objawów możemy zaliczyć przede wszystkim:

  • Gorączkę
  • Uporczywy kaszel
  • Ból mięśni
  • Świszczący oddech
  • Odkrztuszanie śluzowej/ropnej wydzieliny
  • Utrudnione oddychanie
  • Ból w klatce piersiowej
  • Złe samopoczucie

Zapalenie oskrzeli u dzieci - objawy

Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci są identyczne jak u dorosłych. Charakterystyczny jest początkowo suchy kaszel, który przekształca się w mokry. Dodatkowo u mniejszych dzieci mogą wystąpić wymioty ze śluzem.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka

Niestety zapalenie oskrzeli u niemowlaka może być niebezpieczne, gdyż obrzęk błony śluzowej układu oddechowego może powodować problemy z oddychaniem. Czasami oprócz typowych objawów może wystąpić przyśpieszony oddech, wymioty ze śluzem oraz bladość skóry.

Zapalenie oskrzeli bez gorączki?

Zapalenie oskrzeli jak najbardziej może przebiegać bez gorączki. W ostrym zapaleniu wywołanym przez wirusy oddechowe rzadko spotyka się przebieg choroby bezgorączkowy. Najprawdopodobniej świadczyć to będzie o przewlekłym zapaleniu oskrzeli, które zazwyczaj występuje u dorosłych i jest spowodowane paleniem tytoniu. U dzieci taki przebieg występuje rzadko i może to wynikać z niedojrzałości ich układu immunologicznego.

Obturacyjne zapalenie oskrzeli

Jest to stan, w którym jednocześnie dochodzi do zwężenia dróg oddechowych. Najczęściej dotyczy dzieci i osób z upośledzoną odpornością. Przyczyną są głownie wirusy oddechowe. Skurcz oskrzeli będzie utrudniał przepływ powietrza, przez co wystąpią problemy z oddychaniem. Natomiast charakterystycznym objawem będzie świszczący oddech.

Zapalenie oskrzeli - ile trwa

Czas trwania choroby zależy od jej rodzaju. Ostre zapalenie oskrzeli zazwyczaj trwa do 7 dni, jednak objawy mogą utrzymywać się do 3 tygodni. Podostry stan trwa 3-7 tygodni. Natomiast o przewlekłym zapaleniu mówimy, kiedy objawy utrzymują się ponad 7 tygodni.

Zapalenie oskrzeli - diagnostyka

Udaj się do swojego lekarza rodzinnego w celu zdiagnozowania choroby. Ważna będzie diagnostyka różnicowania zapalenia oskrzeli z zapaleniem płuc oraz astmą. Zapalenie płuc wyklucza: temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, brak nacieku zapalnego, tachykardia oraz częstotliwość oddechów powyżej 24/min. W razie podejrzenia zapalenia płuc wykonaj RTG klatki piersiowej. Jeżeli natomiast podejrzewasz chorobę obturacyjną to należy ją zróżnicować z astmą oraz wykonać spirometrię i ewentualnie test nadreaktywność oskrzeli po ustąpieniu objawów zakażenia.

Zapalenie oskrzeli - leczenie

  1. Leki na zapalenie oskrzeli to głównie medykamenty przeciwgorączkowe oraz przeciwkaszlowe.
  2. Antybiotyk na zapalenie oskrzeli? Unika się ich stosowania za wyjątkiem krztuśca.
  3. W okresie grypowym można podać także lek przeciwgrypowy.
  4. W przypadku obturacyjnych objawów stosuje się B2 - mimetyk wziewny.
  5. Zalecane są inhalację wziewne z małą ilość soli bądź sama gorącą wodą.
  6. Ważne, aby dobrze się nawadniać.
  7. Ciepła herbatą z cytryną oraz mleko z czosnkiem zahamują rozwój wirusów oraz bakterii.
  8. Nie można zapominać o wietrzeniu pomieszczenia w którym się przebywa.
  9. W przypadku przewlekłego zapalenia należy całkowicie zrezygnować z palenia. Można wykorzystać wtedy leki wykrztuśne, rozrzedzające oskrzela oraz odsysanie śluzu.
  10. Jeżeli wystąpią problemy z oddychaniem można wspomóc się rehabilitacją oddechową.

Czy zapalenie oskrzeli jest zaraźliwe

Zapalenie oskrzeli wywołane przez wirusy/bakterie jest chorobą zakaźną. Drobnoustroje rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, co oznacza, ze konieczna jest izolacja chorego. Najcześciej do zakażeń dochodzi w okresie jesienno-zimowym bądź wczesną wiosną.