Wizyta.pl to wiarygodne źródło wiedzy o przyczynach chorób, ich przebiegu oraz metodach leczenia. Znajdziesz u nas porady dotyczące profilaktyki, czynników ryzyka zachorowania, objawów różnych schorzeń, diagnostyki, terapii oraz możliwych powikłań. Poznasz ponadto zalecenia dietetyczne pomocne przy rozmaitych dolegliwościach, a także dowiesz się, na jakie objawy zwracać uwagę u bliskich i jak wspierać ich w czasie leczenia. Piszemy m.in. o takich chorobach jak: miażdżyca, zapalenie trzustki, epilepsja, depresja, łuszczyca czy hashimoto.

Choroby sercowo-naczyniowe
Choroby | Choroby sercowo-naczyniowe

Choroby cywilizacyjne - przykłady, definicja, przyczyny

Populacje zachodnie są nękane mnóstwem przewlekłych chorób zwyrodnieniowych, określanych mianem „chorób cywilizacyjnych”. Mimo, że nie są zakaźne nazywane są „epidemią XXI wieku”. Eksperci WHO szacują, że każdego roku są powodem przedwczesnej śmierci ponad 16 mln ludzi, co stanowi około 30% wszystk…

Choroby | Choroby sercowo-naczyniowe

Zapalenie mięśnia sercowego - objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) jest ciężkim schorzeniem zagrażającym życiu. Według statystyk zapadalność na ZMS na całym świecie wynosi 1.5 miliona, z czego 5% hospitalizowanych pacjentów umiera, a 14% wymaga wspomagania układu krążenia. Zapalenie mięśnia sercowego: objawy, przyczyny i leczenie …

Choroby | Choroby sercowo-naczyniowe

Niewydolność krążenia - objawy, leczenie

Niewydolność krążenia jest poważną chorobą stanowiącym wyzwanie dla zdrowia publicznego z uwagi na wysoką śmiertelnością oraz hospitalizację chorych pacjentów. Szacuje się, że każdego roku jest diagnozowana u ponad 200 tysięcy Polaków. Poznaj objawy niewydolności krążenia i metody jej leczenia.

Choroby układu pokarmowego
Choroby | Choroby układu pokarmowego

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy - objawy, przyczyny, leczenie

Choroba wrzodowa (PUD) jest częstym schorzeniem, z którym spotykają się zarówno lekarze pierwszego kontaktu, jak i gastroenterolodzy. Chociaż globalna częstość występowania choroby wrzodowej zmniejsza się, PUD jest nadal jedną z najczęstszych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego na świecie. …

Choroby | Choroby układu pokarmowego

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy - objawy, przyczyny, leczenie

Choroba wrzodowa (PUD) jest częstym schorzeniem, z którym spotykają się zarówno lekarze pierwszego kontaktu, jak i gastroenterolodzy. Chociaż globalna częstość występowania choroby wrzodowej zmniejsza się, PUD jest nadal jedną z najczęstszych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego na świecie. …

Choroby | Choroby układu pokarmowego

Wirusowe zapalenie wątroby - objawy, przyczyny, leczenie

Infekcje wirusowe wpływające na wątrobę mają istotny wpływ na ludzkość, ponieważ doprowadzają do znacznej zachorowalności oraz śmiertelności u pacjentów z ostrymi i przewlekłymi infekcjami. Szacuje się, że na całym świecie na WZW jednego z trzech typów (A, B, C) choruje około 325 mln osób. Jedną z …

Choroby zakaźne
Choroby | Choroby zakaźne

Bostonka - objawy, leczenie

Bostonka znana również jako „choroba dłoni, stóp i jamy ustnej” to jedna z najbardziej typowych chorób u dzieci, która wiąże się z wysoką zachorowalnością. Stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia publicznego w krajach rozwijających się oraz w Azji. Należy zaznaczyć, że choroba bostońska występuje ni…

Choroby | Choroby zakaźne

Małpia ospa - objawy, przyczyny, leczenie

Małpia ospa została po raz pierwszy zdiagnozowana u ludzi w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga, a przypadki poza Afryką pojawiły się dopiero w ostatnich latach. Większość zakażeń występuje na wiejskich obszarach, dlatego podejrzewa się, że zaniżone dane przekładają się na niedokładne oszaco…

Choroby | Choroby zakaźne

Półpasiec - objawy, rozpoznanie, leczenie

Półpasiec jest spowodowany reaktywacją wirusa varicella zoster (VZV), który wywołuje ospę wietrzną. Te odnowienie następuje, gdy odporność na VZV spada z powodu starzenia się lub immunosupresji. Półpasiec może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy osób starszych. Szacuje się, że choroba …

Zaburzenia psychiczne
Choroby | Zaburzenia psychiczne

Choroba dwubiegunowa - objawy, leczenie

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) w znacznym stopniu pogarsza jakość życia i powoduje upośledzenie wielu funkcji. Jej biologiczna podstawa nie została do końca poznana, a leczenie wciąż jest niezadowalające. Szacuje się, że zaburzenie dotyka aż 5% całej populacji na świecie. Choroba dwubiegunow…

Choroby | Zaburzenia psychiczne

Objawy depresji i jak z nią walczyć

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które głęboko obniża jakość życia. Szacuje się, że na depresję choruje około 350 milionów ludzi na świecie, natomiast w samej Polsce około 1.5 miliona. Eksperci WHO przewidują, że do 2030 roku zaburzenie stanie się najczęściej diagnozowana chorobą na …

11 Grudzień 2023 | Choroby | Zaburzenia psychiczne

Schizofrenia – co to jest i jak z tym walczyć?

Schizofrenia to wyniszczająca choroba psychiczna, która dotyka 1 % populacji we wszystkich kulturach. Cierpi na nią taka sama liczba mężczyzn jak i kobiet. Choroba upośledza funkcjonowanie zarówno psychiczne, jak i społeczne, przez co może prowadzić do rozwoju wielu chorób współistniejących. Zmiany…

Choroby skóry
Choroby | Choroby skóry

Łuszczyca - objawy, przyczyny, leczenie

Łuszczyca występuje na całym świecie, ale częstość jej występowania jest różna w poszczególnych grupach etnicznych. Szacuje się, że na całym świecie zapadalność na łuszczycę wynosi aż 180 milionów, natomiast w samej Polsce choruje 1 milion osób. Łuszczyca: objawy, przyczyny i leczenie choroby - zap…

22 Grudzień 2023 | Choroby | Choroby skóry

Trądzik różowaty – objawy, leczenie, dieta

Trądzik różowaty ma negatywny wpływ na jakość życia, samoocenę oraz samopoczucie chorego. Choroba nie tylko wywołuje niepokój czy zawstydzenie, ale także może być przyczyną ciężkiej choroby psychicznej – depresji. Jak leczyć trądzik różowaty?

Choroby tarczycy
Choroby | Choroby tarczycy

Niedoczynność tarczycy - objawy, przyczyny, leczenie

Niedoczynność tarczycy jest częstym stanem niedoboru hormonów tarczycy, który jest łatwo diagnozowany i poddawany procesowi terapeutycznemu. Jednak nieleczona niedoczynność tarczycy jest potencjalnie śmiertelna w ciężkich przypadkach. Według statystyk choroba ta dotyka 1-6% osób w wieku do 60 roku …

05 Lipiec 2023 | Choroby | Choroby tarczycy

Hashimoto – objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie tarczycy Hashimoto to choroba występująca coraz powszechniej. Obecnie uważa się, że jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy na obszarach bogatych w jod. Według statystyk na Hashimoto choruje ponad 800 tysięcy Polaków, z czego na 6 chorych osób aż 5 to kobiety. Dowiedz się więce…

Choroby układu oddechowego
Choroby | Choroby układu oddechowego

Zapalenie oskrzeli - objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie oskrzeli jest powszechnie spotykaną chorobą układu oddechowego nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Według lekarzy jest najczęściej diagnozowaną chorobą u pacjentów, którzy zgłaszają ostry kaszel. Nieleczone zapalenie może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań m.in. rozdęcia p…

22 Wrzesień 2023 | Choroby | Choroby układu oddechowego

Astma - objawy, leczenie, profilaktyka

Astma oskrzelowa jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą dróg oddechowych. Schorzenie to w dużym stopniu zmniejsza jakość życia chorego i jego rodziny. W przypadku większości pacjentów astma wymaga opieki medycznej przez całe życie, której nie można w optymalny sposób zapewnić w warunkach a…

22 Czerwiec 2023 | Choroby | Choroby układu oddechowego

POCHP – objawy, przyczyny, leczenie

POCHP jest jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności na całym świecie oraz narastającym problemem zdrowotnym. Według ekspertów WHO na POCHP choruje około 300 mln ludzi, a 3 mln z nich co roku umiera. Jak leczyć przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i jakie ma objawy? Poznaj najważniejs…

Choroby układu nerwowego
23 Październik 2023 | Choroby | Choroby układu nerwowego

Migrena – objawy, przyczyny, leczenie

Migrena jest najczęściej występującą formą bólu głowy. Zalicza się ją do chorób neurologicznych. Zaburzenie to może znacząco obniżać jakość życia pacjentów i ich rodzin. Częstość występowania migreny w populacji polskiej jest oceniana na około 8%, z czego 75% stanowią kobiety, a 25% mężczyźni.

18 Wrzesień 2023 | Choroby | Choroby układu nerwowego

Padaczka u dzieci – objawy, przyczyny, leczenie

Padaczka, inaczej epilepsja, jest zaburzeniem neurologicznym, które najczęściej ujawnia się w pierwszym roku życia. Na przestrzeni ostatnich 15 lat znacznie poprawiła się diagnostyka etiologiczna padaczki, co pozwoliło na skuteczniejsze niż dotychczas leczenie tej choroby. Mimo to szacuje się, że a…

25 Maj 2023 | Choroby | Choroby układu nerwowego

Objawy padaczki - jak je rozpoznać? Przyczyny, rodzaje i leczenie epilepsji

Padaczka, zwana także epilepsją, jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych, która dotyka ludzi w każdym wieku. Choroba ta niesie za sobą konsekwencje społeczne, behawioralne, zdrowotne i ekonomiczne dla pacjentów oraz ich rodzin. Szacuje się, że na całym świecie jest ponad 50 milionów ludzi…

Choroby układu krwiotwórczego
Choroby | Choroby układu krwiotwórczego

Niedokrwistość - objawy, przyczyny, leczenie

Niedokrwistość nazywana także anemią to globalny problem zdrowia publicznego, dotykający zarówno kraje rozwijające się, jak i rozwinięte. Choroba daje poważne konsekwencje dla zdrowia ludzkiego oraz rozwoju społecznego i gospodarczego. Występuje na wszystkich etapach życia, ale najczęściej u kobiet…

08 Styczeń 2024 | Choroby | Choroby układu krwiotwórczego

Wczesne objawy białaczki – jak rozpoznać tę chorobę?

Białaczka jest częstym nowotworem złośliwym układu krwiotwórczego, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Można wyróżnić dwa zasadnicze typy białaczki – ostry, cechujący się nagłym, szybkim przebiegiem oraz przewlekły, który początkowo nie daje symptomów, a postęp choroby jest wolniejszy. W …

02 Czerwiec 2023 |

Rak jajnika - objawy, przyczyny, leczenie

Rak jajnika nie należy do częstych chorób - stanowi tylko 3 procent nowotworów złośliwych u kobiet. Mimo to, jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka ginekologicznego na całym świecie. Jakie są najczęstsze objawy raka jajnika i jak mu zapobiegać? Rak jajnika: objawy, przyczyny i diagno…