Choroby | Choroby zakaźne

Bostonka - objawy, leczenie

Spis treści

Bostonka znana również jako „choroba dłoni, stóp i jamy ustnej” to jedna z najbardziej typowych chorób u dzieci, która wiąże się z wysoką zachorowalnością. Stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia publicznego w krajach rozwijających się oraz w Azji. Należy zaznaczyć, że choroba bostońska występuje nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych, zwykle w okresie wiosny do jesieni. Bostonka: objawy i sposoby leczenia. Zapraszamy do przewodnika.

Co to jest bostonka?

Bostonka jest chorobą zakaźną wywoływaną przez ludzkie enterowirusy i wirusy Coxsackie. Ludzie są jedynymi nosicielami tych wirusów, a do zakażenia dochodzi w bardzo szybki sposób przez drogę fekalno-oralną, kropelkową, przez kontakt bezpośredni z chorym oraz pośredni (m.in. przez dotykanie tych samych przedmiotów). Szacuje się, że okres inkubacji wynosi od trzech do sześciu dni.

Bostonka - objawy

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej objawia się następującym obrazem klinicznym:

  • gorączka lub stan podgorączkowy
  • bolesne owrzodzenia jamy ustnej (najczęściej dotyczą tylnej części jamy ustnej, w tym podniebienia miękkiego)
  • bostonka na stopach i dłoniach w postaci wysypki
  • osłabienie
  • spadek samopoczucia
  • schodzące się paznokcie
  • poziome grzbiety lub bruzdy na paznokciach
  • aseptyczne zapalenie opon mózgowych, ostre porażenie wiotkie, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego
  • nietypowe zmiany skórne: krwotoczne, plamicowe pęcherze oraz krosty; złuszczanie dłoni i podeszwy stóp, zaostrzenie w obszarach atopowego zapalenia skóry, zajęcie tułowia, policzka lub narządów płciowych
  • inne rzadkie powikłania to obrzęk płuc, krwotok płucny i niewydolność krążeniowo-oddechowa
  • bostonka bez gorączki czy zmian skórnych występuje rzadko, aczkolwiek może się zdarzyć taki przebieg choroby

Bostonka - wysypka

Najczęściej występuje wysypka typu grudkowo-grudkowa lub grudkowo-pęcherzykowa na dłoniach i podeszwie stóp. Zmiany skórne mają zazwyczaj średnicę od 2 mm do 6 mm i występują w postaci rumieniowej otoczki ewoluującej do pęcherzyków, które pękaj i i pozostawiają bezbolesne płytkie owrzodzenia.

Bostonka - ile trwa?

Zmiany zwykle ustępują w ciągu siedmiu do dziesięciu dni. Jednak w rzadkich przypadkach pacjenci mogą mieć długotrwałe powikłania neurologiczne lub sercowo-płucne.

Jak wygląda bostonka u dzieci i niemowlaków?

Choroba zwykle jest przynoszona przez maluchy, które uczęszczają do żłobka czy przedszkola. Często jest wtedy mylona z innymi, groźnymi infekcjami wirusowymi. Bostonka u dzieci i niemowlaków zazwyczaj objawia się w bardzo podobny sposób jak u dorosłych. Oprócz tego może wystąpić jeszcze biegunka, wymioty, nudności, ból gardła czy jadłowstręt. W chorobie dłoni, stóp i jamy ustnej możliwe jest leczenie jedynie objawowe.

Bostonka - jak leczyć?

Nie jest możliwe leczenie bostonki w sposób przyczynowy. Postępowanie w głównej mierze polega na złagodzenie bólu, obniżeniu gorączki i odpowiednim nawodnieniu jamy ustnej ze względu na samoograniczający się charakter choroby.

  • Gorączki oraz bólu można się pozbyć lekami o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym oraz przeciwzapalnym (np. Apap, Ibuprom, Ibum, Nurofen).
  • Zabiegi przeciwwirusowe nie są dozwolone.
  • Nie zalecana jest podawanie immunoglobulin dożylnie.
  • Hospitalizacja jest wskazana w przypadku odwodnienia lub powikłań neurologicznych/krążeniowo-oddechowych.

Bostonka - czym smarować?

Zalecane jest, aby smarować zmiany skórne preparatami odkażającymi (np. Octanisept, Octaseptal). Można również zaopatrzyć się w kremy antywirusowe oraz fiolet gencjanowy, aby wysuszyć krosty czy pęcherze. Natomiast, jeżeli występuje intensywny świąd można zastosować maści przehiwhistamowine (np. Fenistil).

Paznokcie po bostonce

Charakterystycznym objawem choroby bostońskiej są schodzące paznokcie. Paznokcie jednak można uratować maścią pielęgnacyjną „Normanail” i założeniem rękawiczek załączonych do opakowania. Jeżeli objawy nie ustąpi po 2-3 tygodniach należy zgłosić się na wizytę do lekarza prowadzącego.

Bostonka choroba - zapobieganie

  1. Przestrzegaj zasady higieny.
  2. Zawsze myj ręce po korzystaniu z toalety, zmianie pieluchy oraz przed jedzeniem.
  3. Dezynfekuj przedmioty i powierzchnie dotykane przez chorą osobę.
  4. Unikaj kontaktu z chorym.
  5. Używaj innego ręcznika niż zakażona osoba.
  6. Izoluj osobę z powyżej wypisanymi objawami.
  7. Karmienie piersią nie wpływa na zakażenia chorobą.
  8. Niestety nie ma dostępnych szczepionek na chorobę dłoni, stóp oraz jamy ustnej.