Choroby | Choroby zakaźne

Małpia ospa - objawy, przyczyny, leczenie

Spis treści

Małpia ospa została po raz pierwszy zdiagnozowana u ludzi w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga, a przypadki poza Afryką pojawiły się dopiero w ostatnich latach. Większość zakażeń występuje na wiejskich obszarach, dlatego podejrzewa się, że zaniżone dane przekładają się na niedokładne oszacowanie potencjalnego zagrożenie danym patogenem. Małpia ospa: objawy, przyczyny i leczenie. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.

Ospa małpia - co to jest

Małpia ospa to rzadka choroba zakaźna wywoływana przez wirus ospy małpiej (MPXV), który należy do rodzaju Orthopoxvirus w rodzinie Poxviridae1. MPXV jest dwuniciowym wirusem DNA, który namnaża się w cytoplazmie zakażonych komórek, a jego szeroki zakres gospodarzy wynika z manipulacji i modulacji odpowiedzi immunologicznej zarażonych organizmów. Okres inkubacji MPXV zwykle trwa od 7 do 14 dni z górnym limitem 21 dni. Natomiast sama nazwa choroby pochodzi od pierwszego odkrycia wirusa u małp w duńskim laboratorium w 1958 roku.

Małpia ospa - jak można się zarazić

Wirus może przenosić się na ludzi poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami lub przez płyny ustrojowe, zmiany skórne czy kropelki z dróg oddechowych zarażonej osoby. Chorzy pacjenci nie są uznawani za zakaźnych dopiero po odpadnięciu wszystkich strupów.

Małpia ospa - objawy

Mimo, że choroba ma bardzo podobny obraz kliniczny do ospy wietrznej to objawia się kilkoma dodatkowymi symptomami.

  1. Początkowe objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, silne zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy i mięśni.
  2. Po 1–2 dniach w jamie ustnej zaczynają rozwijać się zmiany, a następnie pojawia się wysypka na twarzy i kończynach (w tym dłoni i stóp), która zagęszcza się odśrodkowo. Wykwity skórne mogą, ale nie muszą rozprzestrzenić się na resztę ciała.
  3. W ciągu następnych 2–4 tygodni owe zmiany rozwijają się w 1–2 dniowych przyrostach w fazie plamkowej, grudkowej, pęcherzykowej i krostkowej. Zanim zaczną tworzyć się strupy mija zwykle 5-7 dni fazy krostkowej. Skórki tworzą się i złuszczają w ciągu kolejnych 7-14 dni, a stan ustępuje w większości przypadków 3-4 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów.

Małpia ospa - czy jest groźna?

Małpia ospa zwykle przebiega łagodnie, a zakażona osoba zdrowieje w przeciągu kilku tygodni. Jednak zdarzają się przypadki, w których dochodzi do zapalenia płuc i mózgu, utraty wzroku, posocznicy, nadkażenia bakteryjnego skóry, odwodnienia, uszkodzenia narządów wewnętrznych, a nawet do śmierci. Choroba może być wyjątkowo groźna dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób z osłabionym układem odpornościowym.

Małpia ospa - śmiertelność

Do tej pory odnotowano dwa zgony spowodowane zakażeniem wirusa małpiej ospy w Europie. Niemniej jednak wskaźnik śmiertelności choroby waha się od 1 do 10%.

Małpia ospa - w jakich krajach występuje?

Małpia ospa występuje przede wszystkim w Demokratycznej Republice Konga oraz w innych regionach Afryki (głównie Zachodniej i Środkowej). W ostatnich latach wirus rozprzestrzenił się także do Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Hiszpanii, Portugalii, Kanady, Argentyny, Niemczech oraz do Polski. W Europie najwięcej zakażonych zarejestrowano w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Portugalii.

Małpia ospa w Polsce

Jak dotąd w Polsce potwierdzono ponad sto przypadków zachorowania, a 187 kolejnych podejrzeń zakażenia wirusem małpiej ospy jest analizowanych.

Małpia ospa - kwarantanna

W przypadku podejrzenia choroby lub jej rozpoznania będzie nałożona obowiązkowa kwarantanna trwająca 21 dni licząc od ostatniego dnia narażenia bądź styczności.

Małpia ospa - rozpoznanie

Zmiany skórne małpiej ospy mogą być mylone z ospą wietrzną, rozsianym półpaścem, krowianką, odrą, świerzbem, wrzodami miękkimi, kiłą czy bakteryjnymi infekcjami skórnymi, dlatego warto przebadać się w kierunku tej choroby. W przypadku wystąpienia danych objawów, należy zgłosić się do lekarza prowadzącego, który zadecyduje o skierowaniu pacjenta na badania. Podstawową metodą diagnozowania małpiej ospy są testy genetyczne PCR, które polegają na identyfikacji DNA wirusa w materiale pobranym od chorego.

Małpia ospa - leczenie

Na dzień dzisiejszy nie ma ma konkretnych, klinicznie sprawdzonych metod leczenia zakażenia małpią ospą. Podobnie jak w przypadku większości chorób wirusowych możliwe jest jedynie leczenie objawowe, które polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych, przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz przeciwświądowych. Istnieją jednak środki zapobiegawcze, które mogą pomóc w zapobieganiu epidemii. Zakażona osoba powinna przede wszystkim podlegać izolacji, nosić maseczkę oraz zakrywać zmiany chorobowe.

Małpia ospa - szczepionka

Dane historyczne wskazują, że szczepienie przeciwko ospie prawdziwej wywoływanej wirusem krowianki zapewnia ochronę w około 85% przeciwko ospie małp. Jednak po wytępieniu owej choroby rutynowe szczepionki przeciwko ospie prawdziwej nie były już wskazane. Aktualnie eksperci Komitetu CHMP EMA podjęli decyzję o stosowaniu danej szczepionki, a jej efektywność będzie testowana podczas trwającej epidemii ospy małpiej.