Jak udzielić pierwszej pomocy? Przewodnik krok po kroku
Udzielanie pierwszej pomocy leży nie tylko w obowiązku ratowników medycznych, ale przede wszystkim w naszym. Niestety wiele osób wciąż nie wie jak jej udzielać. Pierwsza pomoc przedmedyczna istotnie zwiększa szansę na uratowanie osoby poszkodowanej w miejscu zdarzenia. Nie bój się pomagać i dowiedz się jak udzielić pierwszej pomocy.
Co to jest pierwsza pomoc?
Pierwsza pomoc przedmedyczna to wszystkie czynności, które są wykonywane w celu ochrony życia bądź zdrowia poszkodowanego do czasu przyjazdu specjalistycznej pomocy ratunkowej. Natomiast kwalifikowana pierwsza pomoc jest już prowadzona przez zespół ratowników z odpowiednim sprzętem ratunkowym.
Jak udzielić pierwszej pomocy?
Zasady udzielania pierwszej pomocy zaczynają się od oceny miejsca zdarzenia. Jeżeli zbliżasz się do takiego miejsca oceń:
- bezpieczeństwo własne, ratowników oraz ofiar wypadku
- liczbę poszkodowanych
- ryzyko zakażenia drogą krwi
- potrzebę uzyskania pomocy bądź dodatkowego sprzętu
- charakter zdarzenia (wystąpienie urazu i jego mechaniki u poszkodowanych)
Jeśli doszło do nagłego, poważnego urazu, zachorowania bądź wypadku niezwłocznie wezwij pogotowie ratunkowe. Natomiast gdy udzielasz pierwszej pomocy poproś o to inną osobę. Zadzwonić należy na numer 112 lub 999 oraz podać następujące informację:
- miejsce zdarzenia lub drogę dojazdu
- kto wzywa
- rodzaj zdarzenia (wypadek, nagłe zachorowanie, uraz, wypadek masowy)
- liczba ofiar i ich stan
- istniejącym niebezpieczeństwie
- konieczności interwencji służb medycznych
Oceń stan pacjenta według schematu ABCD.
A - drożność dróg oddechowych
B - oddychanie
C - krążenie (krwotok, wstrząs)
D - obniżenie progu świadomości
Oceń stan przytomności.
- Jeżeli chory jest nieprzytomny (nie reaguje na głos) zawołaj o pomoc i udrożnij drogi oddechowe poprzez odgięcie głowy i uniesienie/wysunięcie żuchwy.
- Jeżeli chory jest przytomny zadeklaruj swoją chęć pomocy.
Oceń oddychanie poszkodowanego.
Zbliż swojego ucho do ust chorego i nasłuchuj szmeru, który towarzyszy podczas wdechu i wydechu. Obserwuj ruchy klatki piersiowej. Możesz także przybliżyć swoje usta do ust chorego i wyczuć ruch powietrza. Jednocześnie co najmniej przez 10 sekund sprawdzaj tętno na tętnicy szyjnej bądź udowej.
Jeżeli oddech jest zachowany ułóż chorego w pozycji bezpiecznej.
Natomiast brak powyższych oznak może świadczyć o zatrzymaniu czynności serca lub niedrożności dróg, wtedy wezwij ratowników i rozpocznij resustycję.
Pozycja bezpieczna
- Jeżeli chory nosi okulary, zdejmij je.
- Następnie klęknij koło chorego i wyprostuj jego nogi. Jedną ręką ustaw ramię chorego pod kątem prostym do jego tułowia i zegnij kończynę górną w łokciu ku górze.
- Drugie ramię przełóż przez jego klatkę piersiową i przyciśnij grzbiet ręki chorego do jego policzka po twojej stronie.
- Pociągnij za kończynę dolną trzymając dłoń chorego przyciśnięta do policzka i obróć chorego na swoją stroną.
- Na końcu odegnij głowę chorego do tyłu i upewnij się, że drogi oddechowe są drożne.
- Obracaj na drugi bok chorego co 30 minut i sprawdzaj czy oddycha.
Resuscytacja
- Ułóż poszkodowanego na płasko na twardym podłożu, następnie ułóż jeden nadgarstek na drugim, palce zapleć, a swoje kończyny górne wyprostuj i zacznij uciskać klatkę piersiową na głębokość 5-6 cm u dorosłych (u dzieci 1/3 klatki piersiowej wymiaru strzałkowego) z częstotliwością 100-120/min. Ucisk zwalniaj bez odrywania rąk od mostka.
- U dorosłych rozpocznij od 30 uciśnięć mostka, po których następuje 2 oddechy ratownicze i kontynuuj proporcję 30:2 do momentu przyjazdu ratowników. U dzieci powyżej 1 roku życia należy wykonać najpierw 5 oddechów ratowniczych i przystąpić do cyklicznego uciskania 15 razy mostka i 2 oddechów ratowniczych. U niemowląt resuscytację rozpoczyna się od 2 oddechów, a następnie wykonujemy sekwencję 15 ucisków dwoma palcami oraz 2 oddechy ratownicze. Jeżeli posiadasz AED to zacznij defibrylację zgodnie z instrukcją.
Tamowanie krwawienia
- Wezwij zespół ratowników medycznych.
- Jeżeli nie znasz chorego, ubierz rękawiczki, aby nie doszło do zakażenia (możesz użyć worka foliowego).
- Miejscowo uciskaj ranę lub jej okolicę przez około 4 minuty.
- Następnie pokryj ranę opatrunkiem z gazy jałowej, zwiniętego bandaża, skarpety czy koszulki.
- Jeśli potrafisz przymocuj opatrunek bandażem.
- Nie zwalniaj ucisku.
- Jeżeli krew leci, popraw ucisk i dołóż kolejne warstwy opatrunku.
- Jeśli wciąż przemaka spróbuj ponownie założyć nowy.
- Chroń poszkodowanego przed niską oraz wysoką temperaturą.
- W przypadku niskiej temperatury okryj chorego np. metalizowaną folią srebrną stroną do ciała,
- kocem lub kurtką.
- W przypadku wysokiej temperatury, jeżeli możesz zmniejsz narażenie na ciepło i zabierz chorego do chłodniejszego miejsca, następnie połóż go oraz podawaj mu płyny.
- Jeżeli objawy nie ustąpią konieczne będzie leczenie szpitalne.
- W przypadku udaru cieplnego natychmiast zadzwoń na pogotowie. Przenieś chorego do chłodniejszego miejsca, następnie zdejmij z niego nadmiar ubrań i rozpocznij intensywne chłodzenie m.in. skrapiając letnią wodą chorego oraz energicznie wachlując.
Unieruchomienie kończyn i kręgosłupa
- Jeżeli posiadasz szyny unieruchamiające, wykorzystaj je.
- Złamane ramię możesz unieruchomić bandażując je lub przywiązując do tułowia. Jednocześnie podwieszając przedramię na temblaku.
- Pod złamane przedramię podłóż złożoną kilkukrotnie gazetę lub drugie przedramię.
- Jeśli doszło do złamania kończyny dolnej, włóż pomiędzy obie nogi odzież/koc i owiń obie stopy.
- W przypadku złamania kręgosłupa, najlepiej zostawić poszkodowanego w miejscu do czasu przybycia odpowiednich specjalistów (jeżeli nie ma potrzeby ewakuacji).
- Jeżeli podejrzewasz, że doszło do złamania szyjnego odcinka kręgosłupa,
- unieruchom mu głowę np. własnymi kolanami.
- Pozostań przy chorym do przyjazdu odpowiednich służb medycznych.
Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
- Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy to przede wszystkim: bandaż zwykły i elastyczny, chusta trójkątna, gaza opatrunkowa, jednorazowe rękawiczki, kompresy jałowe oraz plastry na rany.
- Apteczka samochodowa oprócz powyższego wyposażenia powinna zawierać: chustę opatrunkową, kompresy sterylne, nożyczki, koc ratunkowy, opatrunek indywidualny M i G.
Kurs pierwszej pomocy
Po odbyciu 66 godzinnego Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy uzyskujemy tytuł ratownika, który uprawnia nas do pełnienia służby w jednostkach ratowniczych. Celem tego kursu jest przygotowanie do realizacji zadań podczas akcji, w której należy udzielić pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia. Zdobyte uprawienia trzeba odnawiać co trzy lata.
Kto ma obowiązek udzielania pierwszej pomocy?
Obowiązek udzielania pierwszej pomocy drugiej osobie ma każdy, kto znajduje się w miejscu narażającym ją na zdrowotny uszczerbek lub utratę życia. Nieudzielenie pomocy może skutkować karą pozbawienia wolności do 3 lat.