Diagnostyka

Leki przeciwbólowe w ciąży - czy są bezpieczne?

Spis treści

Leki przeciwbólowe są powszechnie stosowane przez ciężarne kobiety, pomimo niedostatecznej wiedzy na temat ich wpływu na rozwijający się płód. Kobiety w ciąży, które wymagają leczenia przeciwbólowego stanowią szczególną grupę dla lekarzy, ponieważ większość leków przenika przez barierę łożyska i może prowadzić do wielu niepożądanych powikłań. Czy zatem leki przeciwbólowe w ciąży są dobrym pomysłem?

Działania niepożądane

Przez zażywanie nieodpowiednich bądź w zbyt dużej dawcę leków może dojść do szeregu powikłań takich jak:

  • Działania teratogenne;
  • Zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrastania płodu;
  • Powikłania perinatologiczne;
  • Zaburzenia rozwoju psychofizycznego;
  • Wzrost zapalności na nowotwory w okresie noworodkowym i dziecięcym;
  • Zwiększone ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu Botalla.

Czy w ciąży można brać leki przeciwbólowe?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca stosowanie u kobiet ciężarnych leków przeciwbólowych posiadających kategorię B lub — wyjątkowo i tylko w uzasadnionych przypadkach klinicznych — kategorię C bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży wg FDA.

Jakie leki przeciwbólowe w ciąży są bezpieczne?

Uznawanym za najbezpieczniejszy lek dla ciężarnych kobiet jest Paracetamol (np. Apap). Należy do kategorii B bez względu na jej czas trwania, co oznacza, że można go zażywać w każdym trymestrze ciąży. Medykament przenika przez barierę trofoblastu oraz do pokarmu matki. W standardowych dawkach charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem. Lek przeciwbólowy dla kobiet w ciąży nie wykazuje żadnych działań teratogennych ani toksycznych. Nie zwiększa również ryzyka poronienia, wcześniactwa i co najważniejsze śmierci płodu. W przypadku leczenia przewlekłego powoduje niewielki wzrost ryzyka astmy u dzieci.

Ciąża a leki przeciwbólowe - NLPZ

Niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. (Ibuprofen) powinno się unikać w ciąży. NLPZ powodują zahamowanie dwóch enzymów COX1 i COX2, które wpływają na syntezę prostaglandyn. Ta grupa hormonów wpływa na nasilenie skurczy mięśnia macicy oraz przyspiesza dojrzewanie szyjki macicy. Inhibicja enzymów, zatem może wydłużyć czas trwania ciąży. Stosowanie tej grupy leków wiąże się z wysokim ryzykiem przedwczesnego zamknięcia przewodu Botalla. W przypadku stosowania kwasu acetylosalicylowego oraz indometacyny może dojść także do krwawień do OUN (Ośrodkowy Układ Nerwowy) płodu. Kolejnym niepożądanym skutkiem NLPZ może być zmniejszona perfuzja nerek płodu, a tym samym małowodzie.

Ciąża a leki przeciwbólowe - czego nie stosować?

Nie należy stosować leków z kategorii D. Do kategorii D przez cały okres ciąży zalicza się: ​salicylamid (np. Scorbolamid) meloksykam​ oraz nefopam​. Natomiast w III trymestrze do kategorii D należy: ibuprofen, ketoprofen, diklofenak, piroksykam, indometacyna.

Bez konieczności i kontroli lekarza nie należy stosować leków z kategorii C, do której przez wszystkie trymestry należy metamizol i kwas acetylosalicylowy. Natomiast w I oraz II trymestrze do kategorii C zalicza się ibuprofen.

Co na ból głowy w ciąży?

Jakie leki przeciwbólowe można brać w ciąży na ból głowy? To często zadawane pytanie przez internautów ogranicza się tylko do jednego leku - paracetamolu.

Oprócz paracetamolu można spróbować domowych sposobów na ból głowy m.in:

  1. Masaż miejsca bolesnego
  2. Zimny okład głowy
  3. Spacer na świeżym powietrzu bądź otwarcie okien.
  4. Przebywanie w cichym miejscu, pozbawionym hałasu
  5. Relaks
  6. Odpowiedni czas snu
  7. Wypicie ziół np. melisa/rumianek
  8. Masaż szyi, ramion, pleców
  9. Ćwiczenia oddechowe
  10. Ciepła kąpiel maksymalnie do 15 minut
  11. Picie chłodnej wody małymi łykami
  12. Rozciąganie całego ciała
  13. Aromaterapia m.in. olejek lawendowy
  14. Akupresura
  15. Dieta z odpowiednią ilością magnezu

Jeżeli ból głowy nie przechodzi po paracetamolu oraz powyższych sposobach należy zgłosić się do lekarza ginekologa.

Leki przeciwbólowe w ciąży na ból zęba

Tutaj również głównym lekiem z wyboru będzie paracetamol. Można spróbować zimnych okładów, aromaterapii m.in olejkiem goździkowym, płukanek szałwią, rumiankiem oraz roztworem soli. W przypadku nieustannego bólu należy zgłosić się do dentysty.

Co na gardło w ciąży?

Na ból gardła w ciąży można stosować przede wszystkim: Cholinex Intense, Tantum Verde, Hascosept, Uniben oraz Sebidin. Pomocne będą także płukanki roztworem soli, wodą utlenioną, szałwią, rumiankiem i tymiankiem. Ciepła herbatą z cytryną oraz mleko z czosnkiem nie tylko zahamują rozwój wirusów oraz bakterii, ale też nawilżą twoje gardło. Ważne, aby nie zapominać o wietrzeniu pomieszczenia w którym się przebywa. W przypadku nieprzechodzącego bólu gardła należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego.