Diagnostyka

Tatuaż a zdrowie - czy tatuowanie się jest bezpieczne

Spis treści

Obecnie obserwuje się globalny trend w kierunku większych i coraz bardziej kolorowych tatuaży. Natomiast wciąż niewiele osób jest świadomych, że tatuaże mogą powodować wiele problemów klinicznych. Wytatuowany osobnik może być narażony nie tylko na kalectwo, ale także na śmierć w wyjątkowych okolicznościach. Warto więc poświęcić uwagę zagadnieniu "Tatuaż a zdrowie".

Czy tatuaż jest bezpieczny

Tatuowanie polega na osadzaniu cząstek pigmentu i składników atramentu w skórze właściwej, co powoduje zmiany normalnej skóry. Na szczęście często nie wytwarza to żadnych szkód ani chorób, chociaż z ważnymi wyjątkami.

Tatuaże - szkodliwe dla zdrowia?

Dzisiejsze tusze są złożone z nieznanych składników i zanieczyszczeń chemicznych. Tatuowanie to po prostu iniekcja dużej dawki miejscowej, a mocne cząsteczki pigmentu zostają w skórze tworząc koloryt. Z czasem pigmenty w skórze zanikają i uwalniają substancje chemiczne, które mogą powodować w rzeczywistości szkody takie jak alergia. Częściowo także uciekają przez limfę i osadzają się w węzłach chłonnych, które są niewidocznie zafarbowane. Jednak nieznane ilości barwnika mogą dostać się do krwiobiegu i spowodować uszkodzenia w danej części ciała.

Czy tatuaże są rakotwórcze?

  • Udokumentowano, że wiele tuszów do tatuażu zawiera substancje rakotwórcze, mutagenne i toksyczne. Jednak obawy dotyczące wywoływania przez tatuaże raka skóry, w tym czerniaka złośliwego, nie zostały potwierdzone w literaturze medycznej i pozostają hipotetyczne.
  • Wykryto jedynie 50 doniesień o nowotworach skóry umiejscowionych w tatuażach, co uznano za zbieg okoliczności, ponieważ nowotwór skóry związany z ekspozycją na słońce jest bardzo powszechny i ​​może dotyczyć skóry wytatuowanej niezależnie od pigmentu.
  • Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie.

Zmiany skórne z powodu tatuażu

  • Dolegliwości związane z tatuażem są powszechne i dotyczą około 1/3 wytatuowanych osób. Najczęściej zgłaszane problemy to swędzenie oraz obrzęk.
  • Natomiast 1/5 osób z ciemnymi tatuażami, które pochłaniają więcej światła ma problemy związane ze słońcem.
  • Reakcje skórne są bardzo różne. Po ekspozycji na słońce mogą pojawiać się odrazu lub po jakimś czasie. Dolegliwości także mogą być opóźnione, ukazywać się po kilku godzinach i utrzymywać przez kilka dni.
  • Zazwyczaj problemy, które są niezależne od słońca trwają kilka tygodni i mogą być stałe lub sporadyczne.

Reakcja alergiczna po tatuowaniu

Reakcje alergiczne na tatuaże są w większości opóźnione i nie zagrażają ani nie skracają życia, chyba że alergia jest silna, martwicza lub związana z autoimmunizacją. Istnieje rzadkie ryzyko związane z alergią na białko lateksowe. Cząsteczki lateksu z rękawiczek tatuażysty mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny u uczulonego konsumenta już na początku sesji.

Omdlenie podczas tatuowania

Omdlenie podczas tatuowania może potencjalnie wystąpić z powodu bólu, padaczki, dysfunkcji serca lub zatrzymania krążenia, dlatego tatuażysta musi być świadomy tego ryzyka, a nie osoby predysponowane do tatuowania.

Infekcje z powodu tatuażu

Penetracja igłą tatuażu przez barierę skórną może wprowadzić do wnętrza człowieka szereg drobnoustrojów, zwłaszcza jeśli igła nie jest sterylna lub jest dzielona między osoby, co skutkuje szeregiem infekcji. Mikroorganizmy mogą również przedostać się do organizmu w fazie gojenia tatuażu.

Infekcje bakteryjne mogą obejmować nie tylko infekcje Staphylococcus, Streptococcus, Pseudomonas i Clostridium, tężec, ale także infekcje bakteriami atypowymi takimi jak mykobakterie komensalne, gruźlica i trąd.

Infekcje wirusowe obejmują zapalenie wątroby typu B i C; HIV, opryszczka oraz wirusy powodujące miejscową infekcję takie jak brodawki, mięczak i kłykciny kończyste.

Skóra atopowa a tatuaż

Skóra atopowa może być podatna na problemy związane z tatuażem i może łatwiej ulegać zakażeniu, ponieważ często jest kolonizowana przez gronkowce. Tatuowanie może również wywoływać miejscowe przewlekłe choroby skóry, takie jak necrobiosis lipoidica. Jednak na zdecydowaną większość niezakaźnych chorób skóry tatuaż nie ma wpływu. Dobrze znanym wyjątkiem jest łuszczyca, która może zaognić się po każdym urazie mechanicznym, w tym nowym tatuażu.

Tatuaż a zdrowie psychiczne

Tatuaż może być powodem ograniczenia możliwości zatrudnienia, zakończenia kariery prywatnej i zawodowej. Wiele wytatuowanych osób doświadcza stygmatyzacji i barier, zwłaszcza jeśli posiadają tatuaże na twarzy, szyi lub dłoniach. Nie można zaprzeczyć, że niepełnosprawność społeczna może być konsekwencją tatuowania.

Czy tatuaż szkodzi zdrowiu

W dzisiejszych czasach śmierć z tatuowania jest wyjątkowo rzadka, choć nadal stanowi potencjalne ryzyko, które może się zmieniać w czasie i nagle stać się realne. Zakażenie tężcem jest dziś bardzo rzadkie, a populacje są zwykle szczepione. Natomiast tatuowaniu często towarzyszą dolegliwości skórne, reakcje alergiczne, problemy psychiczne oraz omdlenia.

Jeżeli zdecydujesz się na zrobienie tatuażu wybierz profesjonalnego artystę, który stosuje wszystkie zasady bezpieczeństwa.