Choroby | Choroby układu oddechowego

POCHP - objawy, przyczyny, leczenie

Spis treści

POCHP jest jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności na całym świecie oraz narastającym problemem zdrowotnym. Według ekspertów WHO na POCHP choruje około 300 mln ludzi, a 3 mln z nich co roku umiera.

Co to jest POCHP

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) charakteryzuje się postępującym ograniczeniem przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe, stanem zapalnym, nadprodukcją śluzu, rozdęciem płuc, rozedmą, zaburzeniami wymiany gazowej, rozwojem nadciśnienia płucnego oraz skutkami ogólnoustrojowymi. Warto zaznaczyć, że POCHP jest chorobą nieuleczalną, a obturacja jest procesem niecałkowicie odwracalny.

POCHP ICD 10

Przewlekła obturacyjna choroba płuc w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD 10 posiada kod J44.0. Jednak najprawdopodobniej za niedługo zostanie wdrożona nowa klasyfikacja ICD 11.

POCHP - objawy

Ze względu na to, że POCHP jest chorobą postępującą może mieć różny przebieg. Najczęściej występującymi objawami są:

 • przewlekły kaszel, który występuje zazwyczaj okresowo/codziennie (rzadko w nocy)
 • stopniowo pojawiająca się duszność
 • łatwe męczenie się
 • spadek masy ciała
 • utrata łaknienia
 • przewlekłe odkrztuszanie plwociny (zwykle po przebudzeniu).
 • złe samopoczucie

POCHP - objawy psychiczne

Czasami w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc występują zaburzenia psychiczne takie jak: pogorszenie nastroju, lęk, wzmożone napięcie psychiczne, depresja (m.in. spadek zainteresowania większością czynności, myśli samobójcze, zmęczenie, problemy ze snem). Objawy te występują głównie w bardzo ciężkim stadium choroby z utrwalonym niedotlenieniem krwi.

Zaostrzenie - POCHP

Zaostrzenie POCHP jest ostrym pogorszeniem objawów ze strony układu oddechowego, które wpływa niekorzystnie na przebieg choroby. Zwykle trwa od 7-10 dni, ale nasilone objawy mogą utrzymywać się dłużej. Głównie jest spowodowane zakażeniem wirusowym, wzrostem zanieczyszczenia powietrza oraz przerwaniem leczenia. Nawet po 8 tygodniach 20% chorych oświadcza, że czuje się gorzej niż przed zaostrzeniem objawów.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc - przyczyny

Przyczyną obturacji dróg oddechowych jest przede wszystkim narażenie ich na szkodliwe cząstki lub gazy (m.in. przez palenie tytoniu). Ryzyko zachorowania na POCHP zwiększają także pyły i opary w miejscu pracy, zanieczyszczenia powietrza, przebywanie w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Genetycznie uwarunkowany niedobór a1-antytrypsyny stanowi tylko 1% czynników ryzyka choroby.

POCHP a astma

Jak różnicować POCHP od astmy? Astma w przeciwieństwie do obturacyjnej choroby płuc daje często swój początek w dzieciństwie, a jej objawy są zazwyczaj napadowe o zmiennym nasileniu i występują w nocy lub nad ranem. Obturacja płuc w astmie jest często odwracalną zmianą. W przypadku wystąpienia objawów obu chorób należy rozważyć nakładanie astmy i POCHP.

POCHP – leczenie

 1. Należy całkowicie ograniczyć palenie papierosów.
 2. Unikać biernego palenia i narażenia na zanieczyszczenia powietrza.
 3. Ważne jest wprowadzenie aktywności fizycznej w życie.
 4. Zalecana jest rehabilitacja oddechowa.
 5. Właściwe odżywianie wpłynie również korzystnie na przebieg choroby.
 6. Należy zaszczepić się przeciwko grypie i pneumokokom.
 7. Przewlekłe leczenie tlenem może być uzasadnione.
 8. Można rozważyć wspomaganie wentylacji NIV z DLT.
 9. W niektórych przypadkach będzie konieczność leczenie operacyjnego: wycięcie pęcherzy rozedmowych, zmniejszenie objętości płuc oraz przeszczep.
 10. Opieka paliatywna będzie wdrożona w przypadku bardzo ciężko chorych.

Leki na POCHP

Duże znaczenie w leczeniu farmakologicznym ma technika inhalacji leków. Natomiast wybór leków głównie zależy od nasilenia objawów oraz ryzyka zaostrzeń. Stosowane medykamenty w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc to:

 • Leki rozkurczające oskrzela
 • Roflumilast
 • Leczenie suplementacyjne w przypadku niedoboru a1-antytrypsyny
 • Azytromycyna
 • Erytromycyna
 • Leki odkrztuśne
 • Morfina

WAŻNE! Leki przeciwkaszlowe są przeciwskazane.

Dieta przy POCHP

Choroba płuc POCHP często charakteryzuje się spadkiem masy ciała oraz utratą łaknienia, dlatego konieczna będzie podaż wystarczające liczby kalorii np. poprzez częste, małe posiłki. W tym przypadku również będzie można zastosować odżywki. Należy zwrócić uwagę na czynniki, które utrudniają spożywanie jedzenia np. duszność czy zły stan uzębienia. Natomiast u osób otyłych konieczna jest redukcja masy ciała, najlepiej pod okiem dietetyka.

POCHP a stopień niepełnosprawności

Choroba POCHP często prowadzi do niepełnosprawności oddechowej. Według statystyk jest najczęstszym powodem niezdolności do pracy. Aż 40% chorych na POCHP utrzymuje się z renty. Osoby z tą chorobą będą posiadały symbol przyczyny niepełnosprawności „07-S”. Ulgi oraz uprawnienia zależą od stopnia niepełnosprawności chorego. Zespół, który orzeka niepełnosprawność zwraca głównie uwagę na stopień w jakim objawy, utrudniają funkcjonowanie chorego.