21 Sierpień 2023 | Choroby | Choroby układu pokarmowego

Hemoroidy – objawy, przyczyny, leczenie

Spis treści

Hemoroidy są uznawane za jedno z najczęstszych schorzeń w populacji ogólnej. Szacuje się, że cierpi na nie ponad 50% dorosłych ludzi. Mimo tak powszechnego występowania poświecono im zaskakująco mało uwagi w badaniach. Co wiadomo o hemoroidach i jak je leczyć? Sprawdźmy to.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to skupiska tkanki naczyniowej, mięśni gładkich i tkanki łącznej ułożone w trzech kolumnach wzdłuż kanału odbytu. Chociaż hemoroidy są normalnymi strukturami, termin ten powszechnie zaczął odnosić się do procesu patologicznego lub objawowego. Patologia występuje wówczas, kiedy mamy do czynienia z powiększeniem się guzków krwawniczych, czyli struktur odbytu.

Hemoroidy – jak wyglądają?

Możemy wyróżnić hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne są widoczne jako sinawe guzki w okolicy odbytu. Z kolei hemoroidy wewnętrzne są niewidoczne w początkowej fazie choroby, ale można je wyczuć podczas bezpośredniego badania palcem przez odbyt.

Hemoroidy – przyczyny

Do tej pory etiologia hemoroidów nie została w pełni poznana. Od czasu pracy Burkitta w latach 70. uważano, że hemoroidy są spowodowane dietą ubogą w błonnik i zaparciami. Obecne uważa się, że zaparcia prowadzą do chronicznego wysiłku i twardych stolców, co skutkuje degeneracją tkanki podporowej w kanału odbytu i dystalnym przemieszczeniem poduszek odbytu.

Hemoroidy – objawy

Zgłaszane przez pacjentów objawy hemoroidów to m.in. krwawienie z odbytu świeżą krwią podczas defekacji, wyciek kału, nadmierne wydzielanie śluzu, ból, pieczenie, dyskomfort, świąd, pieczenie czy podrażnienie odbytu.

Jednak wciąż nie jest jasne, czy hemoroidy powodują te objawy, ponieważ większość dolegliwości w okolicy odbytu jest im przypisywana. Zdarza się, że to schorzenie jest fałszywie diagnozowane jako zespół jelita drażliwego, ponieważ objawy obu chorób mogą być do siebie podobne. Należą do nich m.in.: wzdęcia, bóle brzucha, obniżone samopoczucie i zaburzenia życia społecznego.

Hemoroidy – badanie fizykalne

Badanie fizykalne powinno obejmować kontrolę odbytu w spoczynku i podczas wysiłku, a także badanie per rectum w celu wykrycia patologii odbytu. Hemoroidy klasyfikuje się na podstawie stopnia wypadania.

  • Stopień I nie wypada poniżej linii zębatej i jest widoczny podczas anoskopii lub kolonoskopii.
  • Wypadanie stopnia II poniżej linii zębatej, ale zmniejsza się samoistnie.
  • Wypadnięcie stopnia III i wymaga ręcznej redukcji.
  • Wypadnięcie stopnia IV i pozostanie poniżej linii zębatej. Nie jest redukowalne.

Czy hemoroidy są groźne?

Hemoroidy nie są schorzeniem bezpośrednio zagrażającym życiu, jednak mogą w znacznym stopniu upośledzać codzienne funkcjonowanie.

Jak wyleczyć hemoroidy?

Leczenie hemoroidów obejmuje zabiegi niechirurgiczne i chirurgiczne. Terapia pierwszego rzutu zazwyczaj obejmuje modyfikację diety z odpowiednią podażą płynów i błonnika, a także unikanie wysiłku i ograniczenie długiego czasu spędzanego w toalecie. Istnieją, także interwencje ambulatoryjne mające na celu obliterację hemoroidów oraz obejmują: podwiązanie gumką, koagulację w podczerwieni, sondę bipolarną, sondę grzewczą, skleroterapię i krioterapię. Te formy terapii są na ogół zarezerwowane dla pacjentów z hemoroidami stopnia I lub II. W przypadku braku poprawy konieczne jest usunięcie guzków krwawniczych podczas operacji.

Lek na hemoroidy

Tabletki na hemoroidy stanowią jedynie leczenie zachowawcze choroby. Zebrano dowody, że stosowanie leków upuszczających krew w przypadku żylaków odbytu przynosi korzyści w postaci zmniejszonego krwawienia. Takimi lekami są flebotoniki, czyli heterogenna klasa leków pochodzenia roślinnego, które poprawiają napięcie żylne, stabilizują przepuszczalność naczyń włosowatych i zwiększają drenaż limfatyczny. Należą do nich m.in. diosmina, trokserutyna, hydroksyetylorutozyd i dobesylan wapnia.

Maści i czopki na hemoroidy

Nie ma dowodów badań potwierdzających skuteczność stosowania któregokolwiek z dostępnych bez recepty preparatów znieczulających, steroidów, środków keratolitycznych, środków ochronnych lub antyseptycznych.

Czy hemoroidy to rak?

Hemoroidy nie mogą przekształcić się w raka, aczkolwiek rak jelita grubego często jest mylony z hemoroidami. Dzieje się tak, gdyż w obu chorobach występuje krwawienia z odbytu.

Jak odróżnić hemoroidy od raka?

Najistotniejsze w odróżnieniu tych dwóch chorób od siebie jest barwa krwi. W hemoroidach występuje krew świeża, czyli jasnoczerwona. Natomiast ciemnowiśniowa, smolista z obecnością skrzepów krew może wskazywać na poważniejszą chorobę. Warto także zaznaczyć, że rak jelita grubego rozwija się często w sposób bezobjawowy, a w przypadku hemoroidów pojawia się zwykle ból czy świąd w okolicy odbytu.

Nie można bagatelizować powyższych objawów!

Jeżeli występują u Ciebie podobne objawy, zgłoś się koniecznie do lekarza!