Najlepsze sposoby na kaca – czy rzeczywiście działają?
Kac alkoholowy pojawia się następnego dnia po pojedynczym epizodzie intensywnego picia, prawdopodobnie wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi zbliża się do zera. Taki stan może być powodem obniżonej ogólnej wydajności powodując wzrost liczby wypadków, absencji w miejscu pracy i zmniejszonej produktywności. Jaki jest sposób na kaca i czy rzeczywiście działa? Sprawdźmy to.
Co to jest kac?
Kac alkoholowy jest definiowany jako doświadczenie różnych, zwykle nieprzyjemnych efektów fizjologicznych jak i psychologicznych, które następują po spożyciu dużej ilości alkoholu.
Objawy kaca
- Objawy kaca zwykle pojawiają się kilka godzin po spożyciu alkoholu (po ok. 10 h), co różni się w zależności od płci, wagi, jak i czynników genetycznych.
- Kac najczęściej manifestuje się w postaci zmęczenia, osłabienia, bólu i zawrotów głowy, nudności, wzmożonego pragnienia, niepokoju, drażliwości, nadwrażliwości na światło i dźwięki, pocenia się, bólu brzucha i mięśni.
- Zdarza się jednak, że taki stan powoduje także zaburzenia neurokognitywne związane z funkcjami wykonawczymi (upośledzenie uwagi, pamięci i zdolności psychomotorycznych), a także codziennych zadań, takich jak prowadzenie pojazdu.
Ile może trwać kac?
Objawy kaca zwykle trwają kilka godzin, aczkolwiek mogą utrzymywać się 24 godziny lub nawet dłuż̇ej.
Kac a zatrucie alkoholowe – czy to to samo?
Kac, a zatrucie alkoholowe to dwie różne rzeczy. Kac alkoholowy jest stanem, który występuje zazwyczaj kolejnego dnia po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Natomiast do zatrucia alkoholowego dochodzi, kiedy wypijemy taką ilość alkoholu, którą nasz organizm nie będzie wstanie przyswoić. Najczęściej objawia się pobudzeniem, wymiotami, bólem i zawrotami głowy, zaburzenia mowy oraz równowagi. Symptomy takiego zatrucia zwykle mijają po kilku dniach, jednak w niektórych przypadkach mogą być bardzo nasilone i niebezpieczne. Należy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza, który może zadecydować o konieczności hospitalizacji.
Co jest dobre na kaca?
- W internecie istnieje wiele artykułów odpowiadających na pytania „co na kaca?”„jaki jest szybki sposób na kaca?”, aczkolwiek większość z podawanych rad łagodzenia kaca nie jest udowodnionych naukowo.
- Zimny prysznic, wypicie kawy czy piwa po spożyciu poprzedniego dnia alkoholu to zwykłe mity.
- Wypicie alkoholu na „kaca” może spowodować jedynie przejściowe zmniejszenie nasilenia niektórych objawów. Trzeba brać pod uwagę, że ta metoda może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia i wydłużenia innych objawów kaca alkoholowego.
- Żaden z tych sposobów nie przyśpieszy powrotu mózgu do prawidłowej aktywności. Tak na prawdę nie istnieją żadne magiczne metody na kaca.
- Czas jest jedynym lekarstwem na taki stan, dlatego należy powstrzymać się od spożywania alkoholu lub ograniczenie go do minimum.
- Duże ilości alkoholu powodują odwodnienie organizmu, podrażnienie tkanek, upośledzenie funkcji immunologicznych oraz aktywności mózgu, dlatego po prostu trzeba poczekać, aż organizm sam oczyści się z toksycznych produktów ubocznych alkoholu.
Domowe sposoby na kaca
Wiele źródeł internetowych zaleca picie dużej ilości wody bądź elektrolitów w celu leczenia zaburzeń równowagi elektrolitowej spowodowanych zwiększonym oddawaniem moczu oraz utratą płynów w wyniku spożycia alkoholu. Ten sposób jest tłumaczony tym, że alkohol ma silne właściwości odwadniające. W rzeczywistości badania nie wykazują żadnej zależności między rozległością zaburzeń elektrolitowych a nasileniem kaca, ani wpływem dodanych elektrolitów na nasilenie kaca. W większości przypadków organizm sam powraca do równowagi elektrolitowej po ustąpieniu skutków działania alkoholu.
Co na ból głowy na kacu?
Nie zaleca się stosowania leków przeciwbólowych na kaca, ponieważ połączenie alkoholu z paracetamolem może być bardzo toksyczne dla wątroby. Z kolei skojarzenie alkoholu z ibuprofenem czy aspiryną, może powodować zwiększenia wydzielania kwasów żołądkowych, a następnie podrażnienia błony śluzowej żołądka.
Kac – sposoby. Podsumowanie
Podsumowując, jedynym pewnym środkiem zaradczym na kaca alkoholowego jest umiarkowane spożywanie alkoholu lub całkowita rezygnacja z jego picia.